Vill du börja investera automatiskt?

Jag använder Lysas fondrobot för en del mina investeringar.

Lysa fondrobot
5/5
  • Automatisera ditt sparande & investeringar
  • Låt dina pengar växa samtidigt som du gör annat
  • 4,9 av 5 i betyg på Trustpilot
  • Gör som över +8000st andra, prenumerera på mina aktietips:

Berkshire Hathaway innehav och transaktioner 2017

Artikeln innehåller samarbetslänkar

Anton Gustafsson
Anton Gustafsson

Skribent & grundare av Västkustinvesteraren.se

 

Idag vill jag rekommendera en sida som heter Datorama.com. Siten visar olika superinvesterares innehav och dagens exempel föll på klassiska Berkshire Hathaway. Warren Buffet och hans kompanjoner har det senaste året tagit en stor position i Apple som numera står för över 11% av Berkshire Hathaways portfölj.

Berkshire Hathaway innehav 

Som ni ser så är Wells Fargo, Kraft Heinz, Apple, Coca Cola och Bank of America de fem största innehaven i Berkshires portfölj. All information här nedanför är hämtad från Datorama. Längre ner visas alla transaktioner de senaste 12 månaderna.

HistoryStock% of portfolioSharesRecent activityReported Price*Value
WFC – Wells Fargo14.41464,232,268Reduce 0.80%$55.15$25,602,410,000
KHC – Kraft Heinz Co.14.21325,634,818$77.55$25,252,980,000
AAPL – Apple Inc.11.63134,092,782Add 3.00%$154.12$20,666,379,000
KO – Coca Cola Co.10.13400,000,000$45.01$18,004,001,000
BAC – Bank of America Corp.9.68679,000,000Buy$25.34$17,205,859,000
AXP – American Express7.72151,610,700$90.46$13,714,704,000
PSX – Phillips 664.1680,689,892$91.61$7,392,000,000
IBM – International Bus. Machines3.0237,026,698Reduce 31.54%$145.08$5,371,833,000
USB – U.S. Bancorp2.5785,063,167$53.59$4,558,535,000
MCO – Moody’s Corp.1.9324,669,778$139.21$3,434,280,000
CHTR – Charter Communications1.748,489,391Reduce 10.10%$363.42$3,085,214,000
LUV – Southwest Airlines1.5047,659,456$55.98$2,667,976,000
BK – Bank of New York1.5050,229,588$53.02$2,663,173,000
GS – Goldman Sachs Group1.4610,959,519$237.19$2,599,488,000
DAL – Delta Air Lines Inc.1.4453,110,395$48.22$2,560,983,000
GM – General Motors1.3660,000,000$40.38$2,422,799,000
DVA – DaVita HealthCare Partners1.2938,565,570$59.39$2,290,410,000
AAL – American Airlines Group Inc.1.2647,000,000$47.49$2,232,031,000
UAL – United Continental Holdings0.9728,211,563$60.88$1,717,519,000
VRSN – Verisign Inc.0.7812,952,745$106.39$1,378,042,000
LSXMK – Liberty SiriusXM Series C0.7331,090,985$41.87$1,301,779,000
USG – USG Corp.0.7239,002,016$32.65$1,273,416,000
V – Visa Inc.0.6310,562,460$105.24$1,111,593,000
MON – Monsanto Co.0.608,873,469Add 10.34%$119.82$1,063,219,000
MTB – M&T Bank Corp.0.495,382,040$161.04$866,724,000
SIRI – Sirius XM Holdings Inc.0.43137,915,729$5.52$761,295,000
COST – Costco Co.0.404,333,363$164.29$711,928,000
MA – Mastercard Inc.0.394,934,756$141.20$696,788,000
LBTYA – Liberty Global Inc.0.3920,180,897$33.91$684,334,000
AXTA – Axalta Coating Systems Ltd.0.3823,324,000$28.92$674,530,000
SYF – Synchrony Financial0.3620,803,000Add 19.13%$31.05$645,933,000
LSXMA – Liberty Sirius XM Series A0.3514,860,360$41.90$622,649,000
QSR – Restaurant Brands International0.308,438,225$63.88$539,034,000
TMK – Torchmark Corp.0.296,353,727$80.09$508,871,000
STOR – STORE Capital Corp.0.2618,621,674$24.87$463,121,000
LBTYK – Liberty Global Inc. C0.147,346,968$32.70$240,246,000
SNY – Sanofi Aventis0.113,905,875$49.79$194,474,000
VRSK – Verisk Analytics Inc.0.071,563,434$83.19$130,062,000
WMT – Wal-Mart Stores0.061,393,513$78.14$108,889,000
GHC – Graham Holdings Co.0.04107,575$585.10$62,942,000
LILA – Liberty LiLAC Group A0.042,714,854$23.76$64,505,000
PG – Procter & Gamble0.02315,400$90.98$28,695,000
LILAK – Liberty LiLAC Group C0.021,284,020$23.30$29,918,000
JNJ – Johnson & Johnson0.02327,100$130.01$42,526,000
MDLZ – Mondelez International0.01578,000$40.66$23,501,000
UPS – United Parcel Service0.0059,400$120.08$7,133,000
VZ – Verizon Communications0.00928$49.57$46,000

Berkshire Hathaway transaktioner

Det amerikanska investmentbolaget har som sagt tagit en stor position i Apple under året och köpte senast under Q3. Även positionen i Southwest Airlines verkar har påbörjats under Q4 2016 för att sedan ökas på under 2017.

HistoryStockActivity Share change% change to portfolio
Q3  2017
SYF – Synchrony FinancialAdd 19.13%3,340,0000.06
MON – Monsanto Co.Add 10.34%831,6850.06
AAPL – Apple Inc.Add 3.00%3,900,8220.34
BAC – Bank of America Corp.Buy679,000,0009.68
WFC – Wells FargoReduce 0.80%3,755,0020.12
CHTR – Charter CommunicationsReduce 10.10%954,1000.20
IBM – International Bus. MachinesReduce 31.54%17,057,9751.39
WBC – WABCO Holdings Inc.Sell 100.00%63,1950.00
Q2  2017
BK – Bank of New YorkAdd 52.16%17,217,5290.54
LSXMA – Liberty Sirius XM Series AAdd 45.01%4,612,5600.12
LSXMK – Liberty SiriusXM Series CAdd 39.38%8,783,8760.23
GM – General MotorsAdd 20.00%10,000,0000.21
AAPL – Apple Inc.Add 0.65%834,8540.07
SYF – Synchrony FinancialBuy17,463,0000.32
STOR – STORE Capital Corp.Buy18,621,6740.26
WFC – Wells FargoReduce 2.44%11,717,0000.40
UAL – United Continental HoldingsReduce 2.56%739,7900.03
DAL – Delta Air Lines Inc.Reduce 3.48%1,915,6000.06
AAL – American Airlines Group Inc.Reduce 4.62%2,278,8540.07
IBM – International Bus. MachinesReduce 16.23%10,477,2820.99
SIRI – Sirius XM Holdings Inc.Reduce 19.97%34,409,6240.12
WBC – WABCO Holdings Inc.Reduce 97.83%2,845,3590.00
GE – General ElectricSell 100.00%10,585,5020.19
Q1  2017
AAPL – Apple Inc.Add 125.52%71,997,4546.39
BK – Bank of New YorkAdd 52.33%11,340,0900.33
LUV – Southwest AirlinesAdd 10.31%4,455,6810.15
AAL – American Airlines Group Inc.Add 8.20%3,734,0000.10
SIRI – Sirius XM Holdings Inc.Add 3.41%5,685,4120.02
LSXMA – Liberty Sirius XM Series AAdd 1.88%189,0000.00
LSXMK – Liberty SiriusXM Series CAdd 0.32%71,0000.00
DAL – Delta Air Lines Inc.Reduce 8.33%5,000,0000.14
WBC – WABCO Holdings Inc.Reduce 13.65%459,8400.03
IBM – International Bus. MachinesReduce 20.52%16,670,3481.79
FOXA – Twenty-First Century FoxSell 100.00%8,951,8690.17
Q4  2016
DAL – Delta Air Lines Inc.Add 847.69%53,692,0721.79
UAL – United Continental HoldingsAdd 538.68%24,418,3401.21
AAPL – Apple Inc.Add 276.68%42,131,9503.30
AAL – American Airlines Group Inc.Add 109.20%23,774,2990.75
BK – Bank of New YorkAdd 2.53%535,2570.02
LUV – Southwest AirlinesBuy43,203,7751.46

Utöver Warren Buffet med sitt Berkshire Hathaway så kan man även hitta innehaven i portföljer som förvaltas av bl.a. Carl Icahn, Bill Ackman och Bill & Melinda Gates Foundation Trust. Ta en titt på siten och bli inspirerad!

 

Kom igång och starta din pengamaskin idag
Öppna ett konto på Avanza bank och börja investera på endast 3 min med Bank-ID

Samarbetslänk

Artikelns innehåll:

Visa gärna uppskattning genom att dela artikeln:

Dela på facebook
Dela artikeln på Facebook
Dela på twitter
Dela artikeln på Twitter

Ett svar

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Anton Gustafsson
Anton Gustafsson

Västkustinvesteraren heter egentligen Anton Gustafsson men har sedan bloggens start 2015 bloggat och twittrat genom aliaset Västkustinvesteraren. Anton har arbetat som egenföretagare i över 10 år och har bra kompetens inom företagsekonomi och investeringar. Han har även ett brinnande intresse för privatekonomi och finans i övrigt. Du kan läsa mer om Anton Gustafsson på Consilium Onlines hemsida.

Västkustinvesteraren-logga

Vilka är Consilium Online AB?
Consilium Online AB driver ett nätverk av sajter med målsättning att kunna hjälpa människor till en bättre privatekonomi och lära sig att investera pengar. Nätverket består av flera nischade hemsidor om t.ex. indexfonder, investmentbolag och preferensaktier.

Bolagsnamn: Consilium Online AB
Organisationsnummer: 556014-6725
Hemsida: www.consiliumonline.se
Mailadress: hello@consiliumonline.se