LOADING

Type to search

Svolder – investmentbolag aktieanalys

Share

“Svolder är ett rent investmentbolag som huvudsakligen placerar i noterade aktier i svenska små och medelstora företag. Företaget bedriver aktiv aktieförvaltning med en placeringshorisonten som vanligtvis överstiger ett år. Någon bortre tidsgräns uppställs inte. Värdet på aktieportföljen var per den 31 maj 2015 uppgick till 1528 MSEK. Svolder hade andelar i 19 bolag, däribland Beijer Alma, Acando, Nolato, Saab och B&B Tools.”
Hämtat från Svolders bolagssida hos Avanza

VD: Ulf Hedlundh
Ordförande: Fredrik Carlsson
Hemsida: www.svolder.se
Bransch: Finans & Fastighet
Börsvärde: 2 702 997 890 SEK
Svolder B: 24 354 328 aktier
Svolder A: 1 245 672 aktier
Totalt: 25 600 000 aktier
Introdatum: 1993-06-30

Svolder är ett svenskt investmentbolag som investerar i små och medelstora börsnoterade bolag. Investmentbolaget i sig är noterade på Nasdaq Stockholm Mid Cap och har vid dagens datum ca 7000st aktieägare bland Avanzas kunder.

Svolder – största ägare

Svolders största ägare är investmentbolaget Öresund med sina 16,00% av kapitalet. Därefter hittar vi Rolf Lundström på 11,60% och sedan kommer flera ägare på ungefär samma nivå.

Svolder – insiderköp & insynshandel

Både Svolders VD Ulf Hedlundh och finanschef har köpt aktier flera gånger under det senaste året. VD-Ulfs senaste  insiderköp genomfördes så sent som den 11e januari 2018 till kursen 104,62kr. Det är alltid skönt att ha ett bra track record i insiderköpen för oss investerare.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

Svolder – aktieinnehav (2017-11-30)

Svolder är ett investmentbolag som investerar i små och medelstora börsnoterade bolag. Tidshorisonten är minst ett år samtidigt som en bortre tidshorisont inte sätts. Svolders aktieinnehav hittar ni här nedanför. För er som vill läsa mer så har jag samlat alla investmentbolag på en plats här!

Svolder handlas med en liten substansrabatt då substanstansvärdet rapporterades till 111,00 kr den 12 januari 2018 och aktien handlas runt 105,00 kr (15 januari 2018). Det innebär i skrivande stund att Svolders substansrabatt ligger på ca -5%.

    
AktieAktiekursMarknadsvärdeAndel av substansvärde 
 SEKMSEK%
Troax297,50386,814,2
Nolato536,00187,66,9
Platzer Fastigheter46,60166,46,1
Scandic Hotels108,50162,86,0
Mekonomen150,50154,95,7
Saab406,60154,35,7
GARO177,00150,55,5
FM Mattsson Mora90,00138,95,1
Acando27,10136,05,0
Boule Diagnostics260,00133,94,9
Serneke101,75122,14,5
New Wave Group53,75110,64,1
Klövern B11,47107,74,0
Nobina49,80106,93,9
XANO Industri147,2596,23,5
Nordic Waterproofing70,5085,13,1
Magnolia Bostad57,7580,53,0
Beijer Electronics30,8074,72,7
AGES Industri94,0047,01,7
Elos Medtech68,7545,91,7
Kambi87,2537,51,4
Verisec122,5028,11,0
Bong1,0016,60,6
Aktieportföljen 2 730,7100,2
Nettoskuld(-)/nettofordran(+)-4,4-0,2
Totalt/substansvärde 2 726,3100,0

Svolder – största innehav

Troax
Som aktieägare i Svolder får du i dagens läge 14% exponering (överlägset största innehavet) mot bolaget Troax. Bolaget tillverkar maskinskydd, lagerinredning och förråd av nätpaneler vilket bör ses som en bra business framåt när automatiseringen och robotiseringen rullas ut allt bredare på arbetsmarknaden. Kursuppgång på över +50% senaste året gör att aktien idag handlas till PE 31 och är därmed även dyr just nu. Jag har inte gjort någon djupare analys på Troax men bolagets vinst har växt med genomsnitt +10% de senaste tre åren. Låga siffror för ett bolag som handlas till PE 31, men hur kommer vinstutvecklingen att se ut framåt?
Läs mer om Troax hos Avanza!

svolder aktieanalys

Svolder aktieanalys – Troax vinst per aktie hämtad från Börsdata.se


Nolato
Nolato är en svensk koncern med verksamhet i Europa, Asien och Nordamerika. Företaget utvecklar och tillverkar produkter i plast, silikon och TPE företag inom tre områden: Medicintekniska hjälpmedel (inhalatorer, insulinpennor, kateter­ballonger med mera) Komponenter inom telekomsektorn (delsystem till mobiltelefoner, ofta med högt kosmetiskt innehåll, samt metoder och material för skärmning av elektronik) Produkter till industriföretag (förpackningar, hygienprodukter, fordonskomponenter med mera). – Hämtat från Nolatos bolagssida hos Avanza

Även Nolato har haft ett fantastiskt år sett till aktiekursen och bolagets aktie har stigit med hela +112% vilket givetvis borde bidra till att bolaget nu är det nästa största innehavet för Svolder. 

svolder aktieanalys analys


Svolder – historisk avkastning

Svolders trackrecord är mycket fint och investmentbolaget har överpresterat både Carnegies Small Cap Return Index och SIX Return Index på både 3-, 5-, och 10 års sikt. Här nedanför visar jag tre grafer över Svolders totalavkastning. Bilderna är hämtade från Svolders hemsida. De senaste tre åren har Svolder handlats till 14,96% rabatt som bäst och som sämst har aktien handlats till 3,67% premie. 

svolder aktieanalys

svolder aktieanalyssvolder aktieanalys


Svolder – direktavkastning

Svolders utdelningspolicy lyder:
”Svolderaktiens utdelningsnivå bestäms i huvudsak av nettot av portföljbolagens ordinarie utdelningar och Svolders löpande förvaltningskostnader. Policyn strävar efter att uppnå god långsiktig utdelningstillväxt. Utdelningspolicyn förutsätter att utdelningsbara medel finns samt att starkt negativa effekter för bolaget inte uppstår genom utdelningen.”

Utdelningshistoriken är stabil och har höjts varje år sedan 2013. Däremot är direktavkastningen på 1,5% den lägsta de senaste 10 åren. Men som bolaget säger i sin policy, så länge portföljbolagen fortsätter att prestera och höja sina utdelningar så kommer Svolder att göra detsamma.

Svolder – hur bra passar bolaget i min portfölj?

I mina portföljer finns sedan tidigare Investor, Kinnevik och Latour som representerar Investmentbolagstypen. Jag tycker att Svolder är ett investmentbolag som kompletterar just dessa bolag bra. Investor äger i första hand storbolag och Kinnevik är inriktade mot digitalisering och internet. Latour har i sin tur en portfölj riktad mot industri- och storbolag. 

Förvaltningsavgiften är aningen hög med sina 0,9% och bolaget har en portfölj bestående av endast börsnoterade bolag (vilket går att kopiera själv). Jag är trots det beredd att ge ledningen chansen att förvalta mina pengar så länge de fortsätter att leverera som de har gjort historiskt sett. 

Om ni hade suttit i min sits med Investor, Kinnevik och Latour som tidigare innehav, vilket investmentbolag hade ni då kompletterat med? 
Läs mer om Svolder hos Avanza!

Västkustinvesteraren

Västkustinvesteraren är en av Sveriges största finans- och investeringsbloggar och ingår i det finansrelaterade nätverket http://www.finanso.se . Bloggen startades 2016 och har besökts av investeringsintresserade människor över 1.000.000 gånger. Västkustinvesteraren driver tre mindre aktiebolag där vinsterna från dessa investeras på börsen. Givetvis kan du läsa allt om dessa investeringar här på bloggen. Missa aldrig något genom att följa honom på sociala medier och genom att prenumerera på mailutskicket! Disclaimer: Bloggen finansieras genom samarbetslänkar till tjänster som Västkustinvesteraren själv använder och rekommenderar. Du som läsare påverkas ingenting av dessa länkar.

    1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *