Läs disclaimer & annonspolicy längst ned på sidan.

Opti avgifter – Så ser Optis avgifter ut 2022

Opti avgifter

Vill du veta vilka avgifter Opti har?

Bra!

Opti hjälper många svenskar att enkelt och automatiserat spara på börsen. Det innebär att du kan få dina pengar att växa utan att du behöver göra någonting.

Jag kommer i denna artikeln enkelt gå igenom vilka avgifter Opti fondrobot har samt jämföra avgifterna med andra fondrobotar.

Häng med!

Opti fondrobot

Vilka avgifter tillkommer med Opti fondrobot?

Opti fondrobot är inte kostnadsfri att använda, utan det tillkommer en del avgifter för att Opti ska sköta dina investeringar. Detta gäller för alla fondrobotar, så det är viktigt att jämföra dessa avgifter innan du bestämmer dig för att investera dina pengar. Det kan också vara så att den billigaste fondroboten inte alltid är den bästa, utan en lite dyrare fondrobot kan ha funktioner som hjälper dig att öka ditt kapital på ett mer effektivt sätt. 

Avgifterna är uppdelade i:

  • Fondavgifter till fondbolagen: ca 0,50% per år
  • Förvaltningsavgift till Opti: 0,50% per år
  • Kostnad för ISK (investeringssparkonto) hos Fondab: 0,09%

Så ser den totala avgiften ut för Opti

Optis totala avgifter är 0,75%-1,00% per år. Variationen beror på innehållet i din portfölj, alltså vilken portfölj du väljer. Opti 100% aktier är den billigaste portföljen, medan Opti 9 är den billigaste av de vanliga portföljerna. 

De totala avgifterna för Optis portföljer ser ut så här:

  • Opti 1 kostar totalt 1,00% per år
  • Opti 2 kostar totalt 0,97% per år
  • Opti 3 kostar totalt 0,95% per år
  • Opti 4 kostar totalt 0,95% per år
  • Opti 5 kostar totalt 0,94% per år
  • Opti 6 kostar totalt 0,93% per år
  • Opti 7 kostar totalt 0,93% per år 
  • Opti 8 kostar totalt 0,91% per år
  • Opti 9 kostar totalt 0,90% per år
  • Opti 100% aktier kostar totalt 0,79% per år

Optis förvaltningsavgift ändras inte beroende på vilken portfölj du väljer. Det är fondavgifterna som gör så att priset ändras. Ju fler aktier, desto lägre kostnad. 

Om du sparar 40 000 kronor i Opti 1, kommer din avgift att bli 396 kr/år (du betalar 33 kronor i månaden). Med Opti 5 blir det istället 372 kr/år (31 kronor i månaden), och med 100% aktier blir det 312 kr/år (26 kronor i månaden). Det skiljer sig alltså 84 kronor om året i avgift mellan den billigaste och den dyraste portföljen om sparkapitalet är 40 000 kronor. 

Så ser avgiften ut gentemot andra fondrobotar

Fondrobotar – Här är bästa fondroboten mars 2022 (Topplista)

FondrobotAvgift till fondroboten Total avgift
Lysa0,15-0,24% 0,30-0,41%
Opti0,50%0,82-0,88%
Avanza auto0,20%0,30-0,37%
Fundler0,15-0,49%0,22-1,23%
Better Wealth0,09-0,65%0,25-0,93%
Nordnet Robosave0,50%0,90-0,98%
Sigmastocks0,35%0,35-0,39%
Fler intressanta artiklar att läsa om Opti

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.