Läs disclaimer & annonspolicy längst ned på sidan.

Sigmastocks avgifter juli 2022

Sigmastocks avgifter

Vill du investera med Sigmastocks?

Bra! 

Då är det viktigt att veta vilka avgifter Sigmastocks har. Avgifterna hos en aktierobot kan spela stor roll i slutändan så att välja en aktierobot med relativt låg avgift kan vara viktigt.  

I den här artikeln går jag igenom följande:

Min första rekommendation är att titta på min video () där jag jämför Sveriges ledande fondrobotar och robotrådgivare för att bilda dig en uppfattning om Sigmastocks och liknande tjänster.

INTRODUKTION

Avgifter till Sigmastocks

Sigmastocks förvaltningsavgift räknas ut dagligen men dras per månad. Man har ett bra upplägg som gör det enkelt för användarna att se kostnaderna när man är inloggad.

Förvaltningsavgifter

Förvaltningsavgiften är den huvudsakliga avgiften som alla användare betalar. Som lägst är den 0,35% och som mest kan den ligga på 0,39% oavsett hur du investerar i ditt ISK-konto.

Väljer du en lägre risk på ditt sparande får du en del räntor utöver aktier. Då betalar du också en avgift på 0,10% för räntefonden. Den här avgiften gäller endast för andelen som är i räntor. Har du 10 000 kronor investerat och 2 000 av dessa är placerade i räntor så betalar du alltså endast 0,10% på dessa 2 000 kronor. Som mest blir din avgift alltså 0,39%.

Kostnader

Du betalar totalt 0,35% – 0,39% för hela förvaltningen. I det priset ingår även courtage, transaktionsavgifter och valutaväxlingen. Du har också skatten, men då du har ett ISK-konto är det en låg skatt.

Du kan när som helst kontrollera dessa kostnader hos Sigmastocks om du är osäker på vad du betalar varje månad.

Hur ser avgiften ut gentemot andra liknande tjänster?

Här nedanför har jag klistrat in en tabell så att du enkelt kan se vad Sigmastocks har för avgifter jämfört med andra fondrobotar. Är du intresserad av att läsa mer om de andra fondrobotarna har jag skapat en artikel där jag listar alla fondrobotar och jämför dem.

Fondrobot

FondrobotAvgift till fondroboten Total avgift
Lysa0,15-0,24% 0,30-0,41%
Opti0,50%0,82-0,88%
Avanza auto0,20%0,30-0,37%
Fundler0,15-0,49%0,22-1,23%
Better Wealth0,09-0,65%0,25-0,93%
Nordnet Robosave0,50%0,90-0,98%
Sigmastocks0,35%0,35-0,39%

Känner du nu att du vill lära dig ännu mer om Sigmastocks så rekommenderar vi att du läser vårt Sigmastocks omdöme & recension för att lära dig mer om tjänsten samt hur man öppnar ett konto och börjar investera.

Läs mer om Sigmastocks

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.